تبلیغات
$$$$ GUITAR $$$$ - $$معماری-تخت‌جمشید$$
$$$$ GUITAR $$$$

خوانندگان

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

$$معماری-تخت‌جمشید$$

معماری-تخت‌جمشید
مجموعهٔ تخت‌جمشید که در فلات مرتفع شرق درهٔ بین‌‌النهرین قرار داشته، در فاصلهٔ سال‌هاى ۴۶۰ و ۵۲۰ ق.م توسط داریوش و خشایارشا ساخته شد. داریوش بدون آن‌که پاساردگاد را رها کند، تخت‌جمشید را پایتخت جدید خود قرار داد. هنرمندانى که بناهاى شوش را ساخته بودند براى ساختن آپادانا به تخت‌جمشید احضار شدند. این پایتخت، نماد و رمزِ وحدت امپراطورى هخامنشى بود. این بناى عظیم که یونانى‌ها آن‌را پرسپولیس مى‌نامند، بر فراز مصطبهٔ سنگى بزرگى با قصرهاى متعدد و تالارهاى بارعام عظیم بنا گردیده است. از خرابه‌هاى آن مى‌توان دریافت که این قصر، شکوه و جال بى‌مانندى درخور عظمت امپراطورى ایران قدیم داشته است. طرح بناها از خود داریوش بود و جانشینان او، فقط کارهاى او را ادامه دادند.

تخت جمشید، کاخ صد دروازه

کاخ دروازه ملل
داریوش در هر سال و در آغاز سال نو و بهار، میهمانى‌ها و پذیرائى‌هاى باشکوهى براى تبرک و تقدیس وحدت دولت هخامنشى به‌راه مى‌انداخت.
در بناى تخت‌جمشید از سنگ، چوب و آجر که به آسانى در دسترس بود استفاده شده است. از سنگ در ساختن دروازه‌ها، پلکان‌ها و ستون‌ها؛ از آجر در ساختن دیوارها و از چوب براى سقف‌ها و ستون‌هاى کوچک‌تر استفاده مى‌شد. ستون از اساسى‌ترین عناصر معمارى تخت‌جمشید به‌شمار مى‌‌آید.
در مدخل اصلى بنا، دو رشته پلکان دو طرفه وجود دارد که از سنگ‌ەاى بزرگ ساخته شده است. این پلکان پهن و کوتاه امکان رفت و آمد جمعیت زیادى را به سهولت در خود داشته است. در بالاى پلکان، سردر بزرگ که به امر خشایارشا ساخته شده قرار دارد و در طرفین آن چهارگاه و بالدار با سر انسان، وظیفهٔ محافظت از قصر را برعهده دارند.
بعد از مدخل بزرگ وارد حیاطى مى‌شویم که تالار عظیم آپادانا در سمت راست آن واقع شده است. این بنا که در زمان داریوش شروع شد تا ایام سلطنت خشایارشا به پایان نرسید. مساحت این تالار در حدود ۳۶۶۰ مترمربع است که توسط ۳۶ ستون سنگى به ارتفاع ۱۲ متر نگهدارى مى‌شده است. این بنا تأثیر بصرى خاصى در بینندهٔ خود به جا مى‌گذارد.
تالار صد ستون که سمت مشرق آپادانا قرار گرفته، در واقع تالار تاجگذارى مى‌باشد. بعد بناى کوچکى که در جنوب غربى تالار صد ستون قرار دارد که گویا بناى معبد بوده است؛ به اضافهٔ اتاق‌هاى اندرون پادشاهى و نیز جایگاه خزانه و ساختما‌ن‌هاى مخصوص تهیهٔ اسباب و خوراک و خوابگاه خدمتکاران و مباشران؛ از دیگر بناهاى تخت‌جمشید به‌شمار مى‌آید.
مقبرهٔ داریوش در صخرهٔ شیب‌دار نقش رستم واقع است. مقابر جانشینان او نیر در کنارش قرار دارد. این مقابر داراى یک الگو در ساخت هستند.
در نقش رستم مقابل مقابر سلطنتی، یک کانون مذهبى همراه با یک آتشکده به‌شکل برج مربع وجود داشته که کعبهٔ زرتش نامیده مى‌شود.

درباره وبلاگ

چیزی برای گفتن ندارم فقط یک چیز آن هم این است که این وبلاگ دیر به دیر آپ میشود لطفا دلخور نشوید و خواهشا نظر بدهید و در نظر سنجی شرکت کنید تا من هم امیدوار شوم.هم چنین عذر خواهی میکنم که اخیرا بیشتر مطالب متفرقه میذارم.(در ضمن اگر کسی نتی را بخواهد در نظرات اعلام کند تا برایش بگذارم)
مدیر وبلاگ : فرید

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا