تبلیغات
$$$$ GUITAR $$$$ - $$معمارى، حجارى و نقاشى$$
$$$$ GUITAR $$$$

خوانندگان

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

$$معمارى، حجارى و نقاشى$$

معمارى، حجارى و نقاشى
پارتیان در طول پنج قرن شاهنشاهى خود شهرهاى بزرگى ساخته‌اند که از آن جز اندک خرابه‌اى نمانده است. اشکانیان بانیان شهرهاى بزرگ تیسفون و هنزه در بین‌النهرین بوده‌اند. در قلمرو شهرسازى قبل از همه بایستى حضور مداوم نظامیان و به تبع آن جامعه ملکو‌ک‌الطوایفى و طبقاتى و ناموزون پارتى را در نظر گرفت. این شهرها یا پلان مدور داشتند که منبعت از سنن کهن آسیاى مرکزى بود؛ یا راست خط بودند که ظاهراً منشأ هلنى داشته است؛ گاهى هم ساختمان‌هاى منفرد و مستقلى براساس پلان ”بابلی“ همراه با یک حیاط مرکزى نظیر قصر آشور و یا برپایهٔ پلان ایرانى همراه با اقتباس آزاد از ایوان همچون کاخ هاترا ساخته مى‌شد.
در معمارى اشکانى طاق گهواره‌اى و قوس رواج داشته؛ ایوان نیز از ابداعاتِ پارتیان است که به معمارى دوره‌هاى بعد انتقال یافت. در واقع ایوان رمز و نمادى از چادر خانه‌به‌دوشان بوده است.
گچبرى نیز از هنرهاى پارتیان بوده که قبل از آنها دیده نشده است. اما مورد استفادهٔ آن به درستى معلوم نیست که آیا براى تزئین داخلى بنا بوده یا براى نقاشى دیوارى به‌کار مى‌رفته است. نمایش پیکره‌ها از روبرو براى هنرمند پارتى بسیار مهم بود. و نمایشگر یک سنت تداوم یافته مى‌باشد. انسان از روبرو و با چهرهٔ تمام رخ و چشمان خیره به نگرنده که از هنر بین‌النهرین باستانى سرچشمه گرفته بعداً توسط اشکانیان به هنر ساسانى و از آن به هنر بیزانسى انتقال یافته است.
قدیم‌ترین نقش برجسته پارتى متعلق به سال ۸۰ ق.م است که در بیستون قرار داشته است. موضوعات مهم نقش برجسته‌هاى اشکانى عبارتند از: اجراى مراسم؛ تشریفات سلطنتی؛ بخشیدن منصب‌ها؛ تشریفات مذهبى در برابر آتشگاه؛ جنگ؛ شکار و غیره. نقش برجسته‌هاى باقى‌مانده بر صخره‌هاى سَروَک و بیستون نمایشگر انحطاط یافتن این هنر در دورهٔ اشکانى است.


عالى‌ترین اثر نقاشى در عهد اشکانى آثار منقوش در کوه خواجه در سیستان است که احتمالاً متعلق به قرن اول میلادى مى‌باشد. در بخشى از این نقوش رب‌النوع عشق یونان - اروس - را مى‌بینیم که بر اسبى سرخ رنگ سوار است. در بخش دیگر رامشگران و بندبازان و سایر خدایان یونان و شاه وملکه نقش گردیده‌اند. در این مجموعه تأثیر هنر یونانى دیده مى‌شود.
نقاشى دیوارى معبد میترا در دورا - اوروپوس در کنارهٔ فرات بسیار ایرانى و پارتى است.

درباره وبلاگ

چیزی برای گفتن ندارم فقط یک چیز آن هم این است که این وبلاگ دیر به دیر آپ میشود لطفا دلخور نشوید و خواهشا نظر بدهید و در نظر سنجی شرکت کنید تا من هم امیدوار شوم.هم چنین عذر خواهی میکنم که اخیرا بیشتر مطالب متفرقه میذارم.(در ضمن اگر کسی نتی را بخواهد در نظرات اعلام کند تا برایش بگذارم)
مدیر وبلاگ : فرید

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا